www.parafiambr.kepno.pl

Jesteś w zakładce >Historia Powstania Parafii<

 

 

 

Historia Powstania Parafii

 

Źródła:

"Dodatek specjalny 5 lat kaplicy przy ulicy Poznańskiej" opr. L. Wojciechowska i Z. Lubińska

Wywiady red. L. Wojciechowskiej z ks. proboszczem Markiem.

 

 

Powstanie Parafii.

        Parafia powstała całkowicie z części parafii św. Marcina w Kępnie. W jej obrębie znajdują się miejscowości - Olendry i Krążkowy. Graniczy z parafiami w Hanulinie i Myjomicach. Następnie rozciąga się w głąb miasta Kępna, obejmując osiedla: Mściwoja i Odrodzenia wraz z wszystkimi ulicami, które do nich przylegają. Granicą wspólnoty od strony prafii św. Marcina jest ulica Zacisze, - do parafii należy także część ulicy Solidarności (dawniej Świerczewskiego).

 

 

Kalendarium Wybranych Wydarzeń:

 

1 czerwca 2003 roku - Otwarcie kaplicy dla wiernych, Pierwsza Msza św. odprawiona przez ks. bpa Teofila Wilskiego i ks. kan. Marka Otrębę - twórcę kaplicy.

 

13 czerwca 2003 roku - pierwsze nabożeństwo fatimskie.

 

21 czerwca 2003 roku - pierwszy chrzest w kaplicy.

 

7 października 2003 roku - pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Mszę św. odprawił ks. bp Teofil Wilski. Poświęcił obraz Matki Bożej Różańcowej i stacje Drogi Krzyżowej - namalowanej przez ks. prof. Bogdana Blajera. Ks. bp Teofil Wilski powiedział: "Rodzi się tu coś, co niesie ze sobą wielkie nadzieje. W prostocie tego miejsca jest jakieś piękno i Duch Boży."

 

12 października 2003 roku - od tej niedzieli Msze św. w kaplicy odprawiane są codziennie.

 

18 - 21 grudnia 2003 roku - pierwsze rekolekcje adwentowe, które głosi ks. prałat Henryk Orszulak z Wieruszowa.

 

29 grudnia 2003 roku do 31 stycznia 2004 roku - pierwsza kolenda.

 

27 - 30 marca 2004 roku - rekolekcje wielkopostne głosi ks. Przemysław Niezgódka, proboszcz z Mieleszyna.

 

10 czerwca 2004 roku - pierwsza procesja Bożego Ciała ulicami naszej wspólnoty.

 

24 lipca 2004 roku - pierwszy ślub w kaplicy.

 

18 marca 2005 roku - Droga Krzyżowa ulicami naszej wspólnoty.

 

2 kwietnia 2005 roku, godz. 20 - Msza św. w intencji Jana Pawła II, potem po Jego śmierci o godz. 21:37 przez następne dni trwaliśmy w ciągłej modlitwie, paliliśmy świece przy kaplicy i portrecie Ojca Świętego.

 

30 marca 2006 roku - Msza św. w intencji Jubilata ks. kan. Marka w 50 - rocznicę urodzin.

 

2 kwietnia 2006 roku - I rocznica śmierci Jana Pawła II. Apel w kaplicy, różaniec papieski i modlitwa o beatyfikację JPII. O godzinie 21:37 cisza i bicie dzwonów, potem koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

21 maja 2006 roku - pierwszy raz dzieci komunijne przystąpiły do I Komunii Świętej w kaplicy.

 

11 czerwca 2006 roku - obchody Jubileuszu 25 lat kapłaństwa ks. kan. Marka Otręby i ks. prof. Bogdana Blajera, który pomaga naszej kaplicy. Uroczysta Msza św. o godz. 17, potem poczęstunek w wyremontowanej sali za zakrystią.

 

25 czerwca 2006 roku - odczytanie na każdej Mszy św., Derekretu o erygowaniu parafii Matki Bożej Różańcowej w kaplicy przy ulicy Poznańskiej. Proboszczem jest ks. kan. Marek Otręba.

 

9 lipca 2006 roku - uroczyste wprowadzenie proboszcza, ks. Marka Otręby - do kaplicy.

 

7 października 2006 roku - uroczystość odpustowa w parafii, Mszę św. odprawiają koledzy kursowi ks. Marka, którzy wspólnie świętuja w tym roku 25-lecie kapłaństwa. Podczas Mszy św. poświęcono sztandar parafialny.

 

Listopad 2006 roku - tworzy się Wspólnota Żywego Różańca - powstają 3 Róże.

 

24 grudnia 2006 roku - wizyta ks. bp ordynariusza Stanisława Napierały, który na Mszy św. o godz. 12 - ogłosił, że papież Benedykt XVI mianował ks. kan. Marka Otrębę - prałatem. Wielka radość całej naszej wspólnoty !!!

 

7 października 2007 roku - podczas Mszy św. odpustowej, poświęcono sztandar - dar Żywych Róż Parafii.

 

14 listopada 2009 rok - rozpoczęcie budowy kościoła parafialnego.

 

14 - 15 kwietnia 2011 roku - Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

 

19 czerwiec 2012 roku - Wmurowanie Kamienia Węgielnego, poświęconego przez Jana Pawła II w Rzymie w dniu 18 maja 2003 roku. Kamień wmurował Pierwszy Biskup Kaliski Jego Eminencja ks. bp Stanisław Napierała. W tym dniu odbyły się również uroczystości przyjęcia Skaramentu Bierzmowania.

 

20 grudnia 2014 roku - Uroczyste Poświęcenie Kościoła przez ks. Biskupa Kaliskiego Edwarda Janiaka.

Dane teleadresowe: Parafia MBR | 63 - 600 Kępno | ul. Poznańska 9 | Telefon: +48 603 182 285 | 

 Powered by: www.cdx.pl